Przechowywanie wina - Przewodnik

Właściwe przechowywanie wina w domu przynosi wiele korzyści

Przechowalnia win w domu pozwala wybrać dobry upust na najróżniejsze okazje. Niezależnie od tego, czy chodzi o odpowiednie wino do dobrego posiłku, zabawianie gości, czy odkorkowanie wyjątkowej brandy z okazji specjalnej okazji (urodziny, ślub, itp.).

Wino jest jednym z długotrwałych, szczególnie interesujących i poszukiwanych luksusowych produktów spożywczych. Na etykietach wielu win rok jego produkcji oznaczany jest jako numer rocznika, co czyni je "gustownym" dokumentem współczesnej historii. Wino jest więc predestynowane do kolekcjonowania i przechowywania. Wina rocznika są również uważane za prezenty bogate w relacje. Oprócz aspektu idealistycznego, aspekt finansowy odgrywa również rolę w przypadku win długowiecznych i wysokogatunkowych - zwłaszcza z renomowanych posiadłości i miejsc: pod warunkiem, że są one odpowiednio przechowywane, charakteryzują się stałym i często znacznym wzrostem wartości, tak że są również polecane jako lokata kapitału.

Właściwie przechowywane, wina pozostają w dobrym stanie dojrzałości przez długi czas. Często dojrzałość, a tym samym przyjemność picia win nadal poprawić. Kolekcjonowanie ich wina jest dobrą inwestycją.

Kolekcjonowanie win i obserwowanie ich rozwoju jest wspaniałym i satysfakcjonującym hobby, w którym amator wina może stopniowo przekształcić się w Profil

Niezależnie jednak od liczby butelek, które zamierzamy przechowywać przez dłuższy czas, zawsze powinny istnieć pewne minimalne warunki ich przechowywania.


Ważne zasady optymalnego przechowywania wina: chłodno i ciemno

Temperatura

Decydującym kryterium przy długotrwałym przechowywaniu jest optymalna temperatura. Reakcje chemiczne dojrzewania wina zachodzą wolniej w temperaturach poniżej 10°C niż w temperaturach wyższych. Dlatego wino dojrzewa i starzeje się szybciej w wyższych temperaturach i ma tendencję do utraty jakości w wyniku.

Ale większe wahania temperatury również uszkodzić jakość wina. Przechowywanie wina w temperaturze pokojowej, która jest bardzo zróżnicowana w zależności od pory roku (np. poniżej 10°C w zimie, powyżej 20°C w lecie), przyspiesza rozwój dojrzałości i pogarsza stan jakościowy win w stosunkowo krótkim czasie. Jeszcze mniej odpowiednie są pomieszczenia, w których temperatura podlega większym wahaniom w krótszych odstępach czasu (np. w odstępach 24-godzinnych). Przechowywane tu wina są empirycznie zakłócane w ich "wewnętrznej równowadze", przez co szczególnie szybko się starzeją i degradują.

Zalecana temperatura przechowywania dla win białych wynosi od 8° do 12°C, a dla win czerwonych do 16°C. Wina czerwone o temperaturze przechowywania niższej niż 16°C powinny być doprowadzone do ich zwykłej temperatury picia wynoszącej do 18°C poprzez powolne podgrzewanie.

Wilgotność

Jak korzystne jako suchy piwnicy pokoje mogą być inaczej, są one nieodpowiednie dla długotrwałego przechowywania wina. To dlatego, że w pomieszczeniach magazynowych, które są zbyt suche, korki mogą stopniowo wysychać, powodując ich skurcz, wyciek i prowadzić do rozlania wina.

To prawda, że niektóre wilgotność może budować w piwnicy wina z powodu odparowania wody kondensacyjnej z jednostek klimatyzacyjnych. Jeśli to nie wystarcza - zwłaszcza w większych pomieszczeniach magazynowych lub piwnicznych - nawilżacz może podnieść poziom wilgotności do wymaganej wartości. Poziom wilgotności w piwnicy na wino można zwiększyć za pomocą nawilżacza.

Wilgotność podczas przechowywania wina przez dłuższy czas powinna wynosić od 55% do 70%. Wyższa wilgotność może prowadzić do rozwoju pleśni na (drewnianych) regałach, korkach butelek i etykietach wina, a także do pęcznienia drewna.

Zapach i wibracje

Wina powinny być przechowywane w atmosferze bez zapachu, jeśli to możliwe, ponieważ zapachy są również przekazywane do wina po pewnym czasie.

W dodatku wina są wrażliwe na ciągłe lekkie wibracje, na przykład od agregatów zainstalowanych w pobliżu. Nawet w takich warunkach przechowywania, nie będziesz cieszyć się swoimi skarbami w dłuższym okresie czasu.

Warunki oświetleniowe

Nadmierna jasność lub promieniowanie UV również uszkadza wino. Najlepiej trzymać go w ciemności. Dlatego należy również powstrzymać się od długotrwałego oświetlenia w piwnicy na wino. Ponadto wiele lamp emituje ciepło, co również ma negatywny wpływ na przechowywanie. Lepiej jest używać światła LED z niskim wytwarzaniem ciepła.

Czy butelki wina nadal muszą być przechowywane w pozycji poziomej?

Badacze z Uniwersytetu Wina Geisenheim odkryli w długoterminowym badaniu, że to prawie nie robi różnicy, czy butelki wina są przechowywane w pozycji stojącej lub leżącej. Prawdopodobnie nie dochodzi do wysychania korka, kiedy nie jest już obmywany przez wino. Wilgotność powietrza nie powinna być jednak zbyt niska. Korek nie wysycha przy wyższej wilgotności powietrza. Ponadto obecnie coraz częściej stosuje się zamknięcia śrubowe, szklane i plastikowe. Butelki stojące wymagają jednak więcej miejsca niż leżące. Łatwiej jest również znaleźć poszczególne butelki, gdy są one przechowywane w pozycji leżącej.

W przypadku butelek mozelskich zalecamy przechowywanie ich w pozycji pionowej lub pojedynczo, ponieważ w przeciwnym razie będą się ślizgać, jeśli będą leżeć jedna na drugiej.

Przechowywanie wina na stojaku na wino: o czym warto pomyśleć?

Ponieważ wiele win rozwija swoją optymalną dojrzałość pitną dopiero po pewnym czasie, a żadne wino nie jest pite natychmiast po zakupie, butelki muszą być gdzieś przechowywane. Istnieje duży wybór stojaków na wino do tego celu. Aby znaleźć odpowiedni, powinieneś wziąć pod uwagę:

  • Ile butelek chcę pomieścić (liczba modułów lub systemów półek)
  • .
  • Możliwości rozbudowy (rozważ rezerwy dla późniejszych dodatków)
  • Montaż (wiele półek może być po prostu połączonych razem)
  • Funkcjonalność/obsługa podczas użytkowania (ładowanie i wyjmowanie butelek, indywidualne przechowywanie lub obok/nad sobą)
  • Możliwość dodatkowego przechowywania skrzynek z winem (6 lub 12 butelek) lub Großflaschen (Magnum, Doppelmagnum), jak również Spezialflaschen (Bocksbeutel, 0,35 ltr.)
  • Możliwość dodatkowego przechowywania innych napojów (woda mineralna, soki)
  • Przechowywanie akcesoriów do wina (korkociąg, karafka, itp.)

Jak zaplanować i zbudować piwnicę na wino?

Porównolegle do światowego wzrostu popytu na wykwintne wina, które zachowują swoją wartość, ekskluzywne obiekty piwniczne w prywatnych domach stały się w ostatnich latach wręcz modne.

Lokalizacja, wielkość i cechy wyposażenia piwnicy na wino w domu powinny być ustalone jak najwcześniej podczas planowania domu. Jednak możliwe jest również przekształcenie odpowiedniej piwnicy lub pomieszczenia magazynowego w piwnicę na wino w późniejszym terminie. Przy planowaniu ważne jest, aby rozważyć wielkość piwnicy na wino.

Przy planowaniu na pewno należy uwzględnić opisane powyżej zasady przechowywania wina, a także liczbę butelek, które mają być przechowywane.

Właściwa kontrola klimatu jest ważna przy długotrwałym przechowywaniu

Przed zainstalowaniem klimatyzatora piwnica musi być zaizolowana. Celem izolacji (ochrony cieplnej) jest ograniczenie wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem a otoczeniem, przy czym istotną rolę odgrywają również inne źródła ciepła, takie jak rury grzewcze, ogrzewanie podłogowe powyżej oraz ciepłe pomieszczenia sąsiadujące. Dobrze izolowane pomieszczenie przyczynia się do dłuższej żywotności klimatyzatora do wina. Istniejące okna powinny być wyposażone w szyby izolacyjne i ewentualnie przyciemnione. Najlepszym materiałem termoizolacyjnym do wykonania izolacji jest styrodur o grubości 6 cm.

Jakie są rodzaje urządzeń klimatyzacyjnych?

Do klimatyzacji profesjonalnej dostępne są urządzenia z izolacją akustyczną o różnych wydajnościach klimatyzacji, które są dostosowane do odpowiedniej wielkości pomieszczenia. Są one stosunkowo łatwe do zainstalowania.

W zależności od warunków w pomieszczeniu, rozróżnia się jednostki monoblokowe (instalacja pojedynczej jednostki w ścianie), jednostki typu split (jednostka chłodząca znajduje się w pomieszczeniu, które ma być chłodzone, sprężarka na zewnątrz) i kanałowe systemy chłodzenia (jednostka znajduje się w pomieszczeniu zewnętrznym, tak aby nie była widoczna w piwnicy. Wewnątrz piwnicy znajduje się tylko kratka połączona z agregatem chłodniczym za pomocą elastycznej, izolowanej rury.) Jeśli montaż w ścianie piwnicy nie jest możliwy, nieskomplikowany montaż drzwi klimatyzacyjnych (z niewidocznym z zewnątrz urządzeniem klimatyzacyjnym) jest technicznie idealnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku mniejszych pomieszczeń (do 15 m³). Częsta konserwacja nie jest konieczna, jednak filtr powinien być wymieniany raz w roku.

Jeśli w piwnicy jest zbyt sucho, istnieje ryzyko wyschnięcia korków, co również prowadzi do utraty jakości win. Można temu zaradzić stosując nawilżacz powietrza. Nasza rada: W przypadku win szlachetnych należy sprawdzić wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym są przechowywane. Do tego celu nadaje się odpowiedni termograf/hydrograf.

Na marginesie: nie należy umieszczać chłodziarki do wina w piwnicy, ponieważ wydziela ona zbyt dużo ciepła.

➔ Tutaj znajdziesz informacje na temat budowy piwnicy na wino